BitcoinBlockcahainDijital ParaKripto ParaKripto Para BorsalarıKripto Para Eğitimi

Kripto Para  Hakkında


Kripto para kavramının tarihçesine kısaca bakacak olursak, özetle Satoshi Nakamato (1) takma isimli biri 2008’de internet sitesinde bir makale yayımladı. Makale blockchain (blok zinciri) teknolojisini ve Bitcoin‘i anlatıyordu.

Kısacası, internet üzerinde alış-verişin arttığını ve mevcut ödeme sistemlerinden daha iyi bir teknolojiyle işlemlerin aracısız yapılabileceğini anlatan bu belge Bitcoin’in yol haritası oldu.

Çok basite indirgersek para transfer işlemlerini dijital imzalardan oluşan bir zincir ile çözüleceği bir ağ öneriyordu. Blockchain Teknolojisi. Yazılımın da 2009’da halka açık hale gelmesiyle Bitcoin merkezi olmayan dağıtım ağı üzerinde doğdu.

Bitcoin’in üretimi ağda yer alan ve madenci (miner) olarak adlandırılan bilgisayarların 16 haneli şifreleri çözmesiyle bir ödül olarak ortaya çıkıyor.

Şu anda dolaşımda 16,8 milyon adedi bulunan Bitcoin’in üretimi ise 21 milyon adetle sınırlı ve 2140’a kadar tamamlanacak.

2010’da Bitcoin ilk kez kullanıldı (10 bin BTC ile iki pizza alındı) ve fiyatlanmış oldu.

2011’de Bitcoin’in yarattığı sükse iki yeni kripto parayı doğurdu: Namecoin ve Litecoin. 2014’te en büyük Bitcoin borsası olan Mt.Gox kapandı ve 850 bin Bitcoin, yani 450 milyon dolar (bugünkü değerle yaklaşık 10 milyar dolar) ortadan kayboldu.

2016’da Ethereum ve ICO’lar (Initial Coin Offerings) başladı. Ethereum ile birlikte yeni bir blockchain teknolojisi hayata geçti.

Altcoin çıkartan firmaların Bitcoin ve Ethereum karşılığında çıkardıkları ‘coin ya da token’ları satması ve kaynak toplaması anlamına gelen ICO’lar ise günümüzün en çok tartışılan konusu haline geldi. Hatta Çin hükümeti ICO’ları yasakladı.

2016’yla birlikte kripto para çılgınlığı bütün dünyaya yayıldı. Ve iki yıl içinde -ICO’lar sayesinde-  1.500’ün üzerinde kripto paramız oldu.

Peki; odağımız  Bitcoin ve Blockchain Teknolojisi ile neler sağlanıyor:

  1. Aracısız ve güvene ihtiyaç duymuyor; Herhangi bir işlem sırasında üçüncü şahıslara ihtiyaç duymadan işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bunu yaparken de tarafların birbirlerine güvenmek zorunda olmadıkları bir sistemde çalışıyoruz.
  2. Transparan ve değiştirilemez; Blok zinciri üzerinde yapılan tüm işlemler anlık olarak herkes tarafından görülebiliyor böylece yapılan işlemleri takip edebiliyorsunuz. Bunun bir yan etkisi olarak da tüm işlemlerin geçmişlerini görebiliyorsunuz.
  3. Güvenilir ve dayanıklı; Merkezi olmayan bir şekilde tasarlanmış bir sistem olduğu için tek bir noktadan yönetilmiyor. Böylece bir tek kişi, kurum ya da hükümetin kontrolünde olması teknik olarak mümkün olmuyor. Diğer taraftan tüm veritabanı sürekli olarak sistemdeki diğer katılımcılarla paylaşıldığı için tüm veriler dağıtık bir şekilde duruyor.
  4. 24 saat çalışan bir merkez; Bayram, tatil, iş günü gibi kavramlara sahip olmadığı için yılın her günü çalışan bir sistem olarak her an işlem yapmak mümkün, ayrıca uluslararası para transferlerini de bu sistem üzerinden çok küçük ücretlere yapmanız mümkün. Örneğin şu anda Türkiye’deki banka hesabımdan bir başka ülkedeki hesabıma istediğim anda para transferi yapamıyorum, yapsam da Western Union gibi aracı kurumlara çok fazla para vermem gerekiyor ve en az üç günde hesaba geçiyor.
  5. Her yerden Kolay Ulaşım sağlanabilme; hesabınıza erişebilmek için internet ve internete girebileceğiniz bir cihaz işlem yapabilmeniz için yeterli oluyor.

 

 

(1)  Bu konuda çok çeşitli iddialar var. Bunlardan en önemlisi Wired dergisinin iddiası ve kendi açıklamasına göre Avustralyalı iş adamı Craig Steven Wright olduğu belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir